اداره صنعت ،معدن وتجارت شهرستان ورامين » اخبار » اولین جلسه ستاد اجرایی توسعه بخش معدن شهرستان ورامین
چهارشنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۸
                      سال رونق تولید
 
 
 
 
 
 
اولین جلسه ستاد اجرایی توسعه بخش معدن شهرستان ورامین

این جلسه در روز یکشنبه مورخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۲ و با ریاست معاونت محترم امور عمرانی فرمانداری شهرستان ورامین و با حضورمعاونت محترم امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت ، معدن و تجارت  استان تهران ، معاونت محترم معادن اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ،  سرپرست اداره صنعت ، معدن وتجارت شهرستانهای ورامین و قرچک و دیگر اعضای مرتبط با حوزه معدن در محل فرمانداری شهرستان برگزار گردید .

در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیات کلام الله مجید ، آقای دهقان معاونت امور عمرانی فرمانداری ضمن عرض سلام و خیر مقدم به حضار و اعضای ستاد و همچنین با تشکر از سرپرست اداره صنعت ، معدن وتجارت شهرستان ورامین به منظور تشکیل این جلسه افزودند : بر اساس مصوبه هیئت وزیران و به منظور توسعه ارتقای ظرفیتها در حوزه فعالیتهای معدنی شامل اکتشافات ، استخراج ، فرآوری و صنایع معدنی ، بررسی و نظارت بر فعالیت معادن این ستاد تشکیل گردیده است .

 در ادامه آقای پور مقدم معاونت محترم امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران افزودند : شهرستان ورامین دارای پتانسیل ها و ظرفیتهای بالایی در خصوص معادن شامل : سلیستن ، سولفات سدیم ، سولفور سدیم ، گچ ، آهک و معادن خاک رس فراوانی می باشد که خود ملزم مطالعه ، شناخت و اکتشاف بیشتر آنها ست .

 وی  گفت کشور ایران جزء ۸ کشور تولید کننده سیلستن در جهان می باشد که بیشترین سهم تولید در کشور از مناطق جنوبی استان تهران و شهرستان ورامین استخراج می شود لذا این شهرستان دارای زیر ساختهای لازم و مناسب در خصوص کشف و استخراج معادن در جهت سرمایه گذاری در حوزه معدن می باشد .

پور مقدم گفت : اعتبارات و تسهیلات مورد نیاز معادن نیز از محل منابع صندوق توسعه ، تسهیلات بانکی و تملک دارایی تامین خواهند شد که پس از تصویب در هر جلسه ستاد اجرایی برای پرداخت به یکی از منابع مورد نظر معرفی میشوند .

در ادامه جلسه آقای مهندس برنا معاونت محترم معادن ، اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز مطالب مبسوطی را بیان نمودند و افزودند : در کشور ایران ۷۰ نوع ماده معدنی وجود دارد که بیش از ۸۵ درصد از معادن کشور در بخش خصوصی ، ۱۰ درصد در بخش تعاونی و ۲ درصد نیز سهم دولتی می باشد که ۳۵ درصد از تولید کشور به ۲ درصد دولتی تعلق دارد  .

وی اضافه کرد : با توجه به اینکه در شهرستان ورامین بسترهای مناسبی برای فعالیت معدنی وجود دارد لذا باید امکان فعالیت در عرصه معدن را در این شهرستان گسترش داد .

در پایان جلسه نیز پس از بحث و تبادل نظر تصمیماتی در قالب مصوبات اتخاذ گردید .

روابط عمومی اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستانهای ورامین و قرچک


ارسال نظر